CMOS MCU Flash Programmable IC Chip 80MHz PIC32MX795F512L-80I/PT
Shenzhen Koben Electronics Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : MICROCHIP
Model Number : PIC32MX795F512L-80I/PT
Certification : CE
Place of Origin : CN
MOQ : 10 pieces
Price : negotiable
Payment Terms : T/T, Western Union, Paypal
Supply Ability : 10Kpcs per year
Delivery Time : 1-2 working days
Packaging Details : Shielded Plastic Trays
Goods Condition : Brand New
Part Status : Active
Lead Free / Rohs : Complaint
Function : CMOS MCU
Mounting Type : Surface Mount
Package : QFP
Contact Now
PIC32MX795F512L-80I/PT USB, CAN and Ethernet 32-bit Flash Microcontrollers Integrated Circuit
ManufacturerMicrochip Technology
SeriesPIC® 32MX
Packaging Tray
Part StatusActive
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityCAN, Ethernet, I²C, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O85
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)